Sarılmayı bekleyen yara: Mevsimlik işçi sorunu

Haberler

Sarılmayı bekleyen yara: Mevsimlik işçi sorunu

Her yıl Türkiye'nin 48 farklı iline mevsimlik tarım işçisi gönderen Şanlıurfa'dan, işçiler bu yıl da kayısı toplamak için yola çıktı. Eşyalarla birlikte minibüslere binen işçiler, kayısı sezonunun ardından fındık toplamak için Karadeniz'e geçecek.

Çadırlarda yaşam sürdürüyorlar

Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçileri, kayısı sezonunun başlamasıyla Malatya'ya göç etmeye başladı. İşçiler, gittikleri yerlerde tarla başında kurulan çadırlarda yaşıyor. Elektrik ve su sorunu başta olmak üzere birçok zorlukla mücadele eden işçiler, yaz mevsimini memleketlerinden uzakta geçiriyor. Şanlıurfa'dan Malatya'ya yoğun bir göç yaşanırken, Şanlıurfa'dan gidenlerin yanı sıra, bahar aylarında farklı illerde farklı işlerde çalışmaya giden işçiler de aynı şekilde kayısı toplamaya gidiyor.


İl il dolaşıyorlar

Şanlıurfa'nın özellikle dezavantajlı bölgelerinde yaşayan vatandaşlar, havaların ısınmasıyla birlikte evlerini terk ederek, çalışmak için farklı illere gidiyorlar. Genellikle seralarda çalışmak için yılın erken aylarında memleketlerini terk etmek zorunda kalan işçiler, işin başlamasına bağlı olarak ilden ile göç ediyor. Sera çalışmalarını tamamlayan işçiler, Malatya'da kayısı işinin sona ermesiyle fındık toplamak için Karadeniz tarafına göç edecek.


Yollarda hayatını kaybedenler var

İç Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerine çalışmak için giden Urfalı işçiler, çalışmaya gittikleri yerlerde maruz kaldıkları doğal afetlerin yanı sıra, yollarda meydana gelen trafik kazalarında da hayatını kaybediyor. Her yıl benzer kazalar meydana gelirken, sezon sonuna kadar en az 10 işçi yollarda hayatını kaybediyor. Minibüslere aşırı yük yüklenmesi nedeniyle minibüsler kolayca devrilebiliyor ve bunun sonucunda yaşamını yitirenler olduğu gibi, sakat kalanlar da olabiliyor.


Yapılan çalışmalar takip edilmedi

Geçtiğimiz yıllarda AK Parti Şanlıurfa milletvekili Mahmut Kaçar, işçileri bulundukları tarlalarda ziyaret edip, mevsimlik tarım işçiliğine çözüm bulacaklarını söylemişti. Giden işçiler için de sağlık ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çalışma yapılacağını belirten Kaçar'ın projelerinin devam etmemesi nedeniyle işçilerin sorunu çözüme kavuşmadı. Başta sağlık ve eğitim sorununun giderilmesi ön planda tutulurken, işçilere göre hiçbir durum değişimi söz konusu değil.

DESTEKÇİLERİMİZ

top